Ikmēneša izdevumu uzskaite

Sāc domāt par katriem tēriņiem to relatīvā svarīguma kontekstā (tas ir, vai šo tiešām šis pirkums ir nepieciešams), kā arī par to, kā tos var samazināt.

Sāc dalīt tēriņus kategorijās – nemainīgie, mainīgie un periodiskie tēriņi – un domā, kā tos labāk kontrolēt.

Nemainīgie tēriņi ir jāmaksā nemainīgi katru mēnesi, summas visbiežāk ir tādas pašas vai atšķiras tikai nedaudz. Šos izdevumus ir visgrūtāk samazināt.

Piemēram, nemainīgie tēriņi ir ikmēneša kredītmaksājumi (pamatsumma un procenti) par mājokli un auto. Lai arī hipotekāro kredītu, kas noslēgts uz 30 gadiem, nevar tik viegli mainīt, tomēr atsevišķus šīs kategorijas tēriņus tomēr var samazināt, piemēram, maksa par televīziju, internetu u.tml.

Mainīgie tēriņi – tie nedēļas vai mēneša ietvaros atšķiras. Tajā paša laikā šos izdevumus ir visvieglāk samazināt.

Mainīgo tēriņu piemēri: komunālo pakalpojumu rēķini, maksa par mobilo tālruni vai fiksēto tālruņa līniju, dažādi iepirkumi (pārtika, sadzīves ķīmija, higiēnas preces un citas saimniecības preces).

Periodiskie tēriņi – parasti tie veidojas pāris reižu gada vai ceturksnī, tādēļ par tiem itin bieži tiek aizmirsts līdz tam brīdim, kad jāveic maksājums (sanāk kā neparedzētie maksājumi).

Piemēram, auto tehniskā apskate un apdrošināšana, medikamenti, dāvanas, zobārsta izdevumi, brilles, kontaktlēcas, apģērbs, apavi un mājsaimniecības ierīces u.tml.

Šajā gadījumā – cenu salīdzināšana ir viens no veidiem, kā samazināt mainīgos un periodiskos tēriņus.

Kontrolē savus izdevumus

  • Tēriņu kontrole ir viens no būtiskākajiem budžeta plānošanas soļiem. Tieši tādēļ tiem ir jāseko īpaši rūpīgi.
  • Atrodi savu metodi, kas Tev ir ērta, lai sekotu līdzi tēriņiem.
  • Izveido elektronisku tabulu vai iekārto piezīmju grāmatu.

Ja pirkumi, kas veikti ar debetkarti, atspoguļojas norēķinu konta izrakstā, tad skaidras naudas tēriņi ir grūtāk kontrolējami un izsekojami. Tieši tāpēc, ja budžets nav iepriekš plānots, tad sākumā (aptuveni mēnesi vai divus) iekārtojiet nelielu piezīmju grāmatiņu, kur pierakstīt visus tēriņus skaidrā naudā. Pierakstiet datumu, iegādāto vienību, tās cenu, varat pievienot arī kategoriju (izklaide, maltīte ārpus mājas, auto u.tml.).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *