Mājokļa iegāde

Mājoklis ir viena no cilvēka dzīves būtiskākajām prioritātēm.

Bauska

Lēmuma pieņemšana par mājokļa iegādāti vai tā īrēšanu var būt ļoti grūta un sarežģīta, jo to ietekmē ar mājokļa iegādi saistītie finansiālie apsvērumi un darbības, kas ne vienmēr ir viegli izprotamas.

Tādēļ šajā sadaļā Jums būs iespēja iegūt atbildes uz jautājumiem par to, ar kādiem izdevumiem jārēķinās un kādus nosacījums jāņem vērā, iegādājoties vai īrējot mājokli.

Iegādes finansēšana

Kā izvēlēties labāko variantu mājokļa iegādes finansēšanai? Tikai salīdzinoši nelielai daļai cilvēku ir pietiekami daudz naudas, lai uzreiz iegādātos mājokli, tādēļ vairumam cilvēku nepieciešams ņemt kredītu bankā.

Iegādājoties nekustamo īpašumu, papildus noteiktajai mājokļa pārdošanas cenai  jāņem vērā vēl citas papildus izmaksas:

  1. procenti par bankas kredītu, kas ņemts mājokļa iegādei;
  2. pārcelšanās izmaksas;
  3. izdevumiem par juridiskajiem pakalpojumiem;
  4. nekustamā īpašuma novērtēšana;
  5. bankas komisijas maksas;
  6. notāra pakalpojumi;
  7. zemesgrāmatas valsts nodeva;
  8. kancelejas nodeva;
  9. mājokļa apdrošināšana.

Darījuma noslēgšana

Tiek noteikts darījuma izpildes un līguma spēkā stāšanās datums, kad mājokļa pārdevējs saņem naudu un kad pircējs kļūst par likumīgu mājokļa īpašnieku un jau noteiktajā datumā var sākt dzīvot iegādātajā mājoklī. Pārējā pirkuma summa, ja vien nemaksājat to visu uzreiz no saviem līdzekļiem, būs jāmaksā, veicot regulārus kredītmaksājumus bankai; šajā gadījumā Jūs noslēdzat ar banku aizdevuma un ķīlas līgumus, kā arī reģistrējat Zemesgrāmatā ķīlu par labu bankai un apdrošināt īpašumu.

Kāpēc svarīgi zināt procentu likmi?

Tā kā kredīta kompānijas piemēro dažādas aizdevuma atlīdzības aprēķināšanas formulas, patērētājam ir grūti salīdzināt, kurš kredīts ir izdevīgāks. Tādēļ valdība ir noteikusi īpašu formulu (tai līdzīga darbojas arī lielākajā daļā citu pasaules valstu), lai aprēķinātu gada procentu likmi jeb GPL. Tikai GPL ir vienots kritērijs, kas palīdz salīdzināt dažādu kompāniju piedāvājumus un izraudzīties izdevīgāko.

Līdzīgi cena tiek noteikta arī produktiem veikalos, piemēram, piens var būt iepakots 1 litra, ½ litra, 1,5 vai 2 litru pakā. Lai patērētājs varētu saprast, kurš ir izdevīgāks, veikalos blakus cenai par iepakojumu tiek norādīta cena par kilogramu/litru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *