SIA “ExpressCredit” nopērk Rīgas pilsētas lombardu

Rīgas pilsētas lombards, kas līdz šim piederēja domei, nu ir SIA “ExpressCredit” īpašumā. Darījuma summa bijusi 880 000 eiro, un, domājams, lielu daļu no tās veidojušas telpas, kā arī noliktavā esošās mantas. ExpressCredit vairāk pazīstams ar Lombards24 zīmolu. Tādējādi lombards, kas savu darbību sāka jau 1802. gadā (oficiāli gan tikai 1895. gadā), ir nonācis privātpersonu rokās. Jāpiebilst, ka šis darījums varētu būt svarīgs veids, kā Rīgas Domei papildināt krietni patukšotos finanšu koferus. Jāatgādina, ka Rīgas pilsētas lombards atrodas Kalēju ielā 18/20.

ExpressCredit valdes priekšsēdētājs Agris Evertovskis par darījumu izsakās šādi: “[..] Vienlaikus atzinīgi vērtējam Rīgas domes lēmumu nekropļot konkurenci un izsolīt pašvaldības uzņēmumu.” Šajā sakarā būtu vērts piebilst, ka ExpressCredit nozares konkurence ir visnotaļ nosacīta, jo uzņēmuma zīmols Lombards24 ir pārstāvēts 95 lielākajās filiālēs, kas atrodas 38 Latvijas lielākajās pilsētās. Savas darbības laikā uzņēmums sniedzis savus pakalpojumus vismaz 235 000 Latvijas iedzīvotāju. Jāatgādina, ka Latvijā darbojas pārsimts lombardu, tajā skaitā arī prāva saujiņa nelegālo lombardu, kuri nav saņēmuši 71 tūkstoti dārgo valsts licenci. Rīgas kā lombardu galvaspilsētas slavu nemazina tas, ka sods par darbību bez šīs licences ir tikai 700 eiro.

Rīgas pilsētas lombards un domes finansiālās nedienas

Šis solis noteikti vērtējams pozitīvi, jo lombards pašvaldībai nesis vien zaudējumus, kā arī palaikam – apkaunojumu, kā tas bija pagājušā gada oktobrī, kad RD centās notirgot apšaubāmas vērtības gleznas par 181 tūkstoti eiro. Noteiktā neadekvātā pārdošanas cena liecina par iespējamu krāpšanos mantu novērtēšanā. Tas ir, tā kā mantas jāizsola par lielāku cenu, nekā par to, par kuru tās tika ieķīlātas, šo gleznu pārlielā cena varbūt liecina par negodīgiem paņēmieniem jebšu pašvaldības naudas izsaimniekošanu.

Lombardam vispār gājis pavisam švaki ar mantu novērtēšanu, jo krājumos vēl pagājušā gada nogalē esot bijušas mantas 850 tūkstošu apmērā. RD sākotnējā minimālā cena, kad lombardu centās notirgot pagājušogad, bija 1,6 miljoni eiro, savukārt tagad tas novērtēts tikai par 30 tūkstošiem vairāk nekā pagājušogad, kas liecina par uzpūstu krājumu vērtību. Lombarda izsole vilkusies vairākus gadus, un nesen tā tirgošanai piesaistīts arī advokātu birojs.

Tomēr vēsturiski lombards ir bijis ar daudz veiksmīgāku darbību. Pirms krīzes gados Rīgas pilsētas lombards bieži strādājis ar vairāk nekā 100 000 latu lielu peļņu, samaksājot domei dividendēs lielāko peļņas daļu. Gala lēmums par lombarda privatizāciju tika pieņemts 2011. gadā, lai gan 2008. gadā tika pieņemts galējs lēmums par tā nepārdošanu konkurences veicināšanas mērķiem. Jāpiebilst, ka Rīga līdz šim bija vienīgā pilsēta, kurā par pašvaldības funkciju uzskatīja arī aizdevumu izsniegšanu un finanšu darbības. Rīgas pilsētas lombarda pārdošana gan, šķiet, pārāk daudz nemainīs pilsētas budžetu, par kuru pārmetumus izpelnās tagadējā domes vadība un mērs Nils Ušakovs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *